Osakonnad

Tähtsad numbrid

REGISTRATUUR 7665100
EMO 7665169
VAKTSINEERIMINE 53435340
VALVEÄMMAEMAND
(tööpäeviti)
7665162
TERVISEAGENTUUR REGISTRATUUR 7666661
PEREARSTI NÕUANDELIIN 1220
HÄDAABI 112

Vaata haigla kontakte

Taastusravi


Asukoht Valga Haigla 0-korrusel

Maire Reinsalu
taastusarst-lastearst
766 5181
maire.reinsalu@valgahaigla.ee
Aive Vonk  vanemfüsioterapeut 766 5194
aive.vonk@valgahaigla.ee
Keidi Oras  füsioterapeut / Schroth terapeut 766 5194
keidi.oras@valgahaigla.ee
Kadi Kruuse  füsioterapeut 766 5194
kadi.kruuse@valgahaigla.ee
Miranda Tiivel  füsioterapeut 766 5194
miranda.tiivel@valgahaigla.ee
Pille Kõiv  füsioterapeut 766 5194
pille.koiv@valgahaigla.ee
Oksana Dobrovolskaja  elektriravi kabineti õde 766 5180
oksana.dobrovolskaja@valgahaigla.ee
Ritvars Svelpe füsioterapeut  
Oskars Orlovs massöör  
Kaja Troon massöör  
Jane Mölder massöör  


 

     
     

 

Taastusravi osakond on avatud E-R 7:30-16:00

Taastusravi peamiseks eesmärgiks on terviseprobleemide ennetamine, haigusest või traumast tingitud funktsioonide taastamine, säilitamine ning patsiendi maksimaalse toimetuleku saavutamine igapäevaelus ja töökeskkonnas.

Pakume ambulatoorset taastusravi teenust nii täiskasvanutele kui lastele (neuroloogiliste, ortopeediliste, traumatoloogiliste, reumaatiliste, rühihäirete, akuutsete ja krooniliste probleemide) korral.

Taastusravi toimub valdavas osas meeskonnatöö põhimõttel, kuhu kuuluvad taastusarst, füsioterapeut, taastusravi õde, massöör, patsient ja vajadusel ka patsiendi lähivõrgustik.

 

Taastusravi osakond pakub järgmisi ambulatoorseid teenuseid:

Taastusarsti vastuvõtule palume tulla 10 min varem, et registratuuris vormistada vastuvõtt. Kui Teil ei ole võimalik tulla taastusarsti vastuvõtule, füsioteraapiasse või taastusravi protseduuridele, siis palume teatada osakonna telefonil:

  • 766 5180 – elektriravi kabinet
  • 766 5181 – taastusarst Maire Reinsalu
  • 766 5194 – füsioteraapia saal

Kui Te jätate määratud ajal ravile tulemata ning ei anna sellest ka eelnevalt teada, siis on taastusarstil õigus järgnevad raviajad tühistada.

 

Taastusarvi osakond pakub ka tasulisi teenuseid, kus arsti saatekirja olemasolu ei ole vajalik. Tasuliste teenuste hinnakiri.

 

Taastusravi teenused

Taastusarsti vastuvõtt: taastusarst hindab patsiendi tervislikku seisundit ning sõltuvalt patsiendi probleemidest määrab edasise taastusraviteenuse vajaduse ja ravi.

Füsioterapeudi teenus: füsioteraapia teenuse raames tegeleb füsioterapeut patsiendiga individuaalselt. Füsioteraapia teenus sisaldab patsiendi seisundi hindamist, dokumenteerimist, teraapia planeerimist, patsiendi probleemidest lähtuvalt vajalike teraapiameetodite rakendamist, patsiendi nõustamist ning individuaalse harjutuskava koostamist.

Schroth teraapia: skolioosi konservatiivne teraapia, mida viib läbi spetsialiseerunud füsioterapeut. Skolioos on rühihäire, mis väljendub lülisamba kõverdumisena külje suunas üle 10° Cobb'i. Skolioos kujuneb sagedamini välja tütarlastel vanuses 9-14, kuid võib esineda igas vanuses inimestel olenemata soost. Oluline on skolioosi õigeaegselt märgata, et selle progresseerumist pidurdada. Kõige kriitilisem on lastel kasvuspurdi periood. Hetkel on võimalik skolioosi ravida konservatiivselt ja operatiivselt. Schroth meetod hõlmab endast spetsiifilisi harjutusi, hingamismustreid, mobilisatsioone ning vajadusel korsettravi, mille eesmärgiks on progresseerumise pidurdamine, kurvi vähendamine, valu leevendamine ning operatiivse ravi vältimine või edasi lükkamine. Oluline on omandatud soovitused ja harjutused integreerida oma igapäevaellu.

Käsimassaaz: massaazis keskendutakse eelkõige probleemsetele kehapiirkondadele, et aktiveerida vere-ja lümfiringet, kiirendada ainevahetust, korrigeerida lihastoonust, vähendada lihasvalusid, parandada liigeste ja kõõluste funktsiooni ning lõõgastada hingamissüsteemi. Tavapäraselt teostatakse massaaziprotseduur massaažiõli või kreemiga.

Vesiravi: liigesprobleeme, lihaspingeid ja seljavalusid aitab leevendada vesiravi vesimassaaziga. Basseinivee temperatuur on 32° C ning basseini sügavus kuni üks meeter.

Imikute ujutamine: ujumine aitab kaasa imiku harmoonilisele kehalisele arengule ja karastab last. Basseinivee temperatuur on 32° C.

Imikute võimlemine: eesmärgiks on lihastoonuse mõjutamine ja lapse motoorse arengu toetamine.

Aparaatne füsioteraapia: on eraldiseisev või üks osa taastusravi protsessist, kus kasutatakse erinevaid elektrilisi aparaate (TENS, diadünaamika, elektroforees, amplipulss, laserravi) haiguskolde mõjutamiseks. Elektriravi on üldiselt valuvaigistav, verevarustust parandav ning turset vähendav protseduur. Protseduuri pikkus sõltub konkreetsest aparaadist ning patsiendi probleemist.

Magnetravi: magnetväljal on turset alandav, põletikuvastane, perifeerseid veresooni laiendav toime. Soodustab kudede ainevahetust ja vereringet. Kiirendab luumurdude paranemist ja on valuvaigistava toimega. Sobib teha ka kõrgenenud vererõhuga ja eakamatele inimestele.

Ultraheli (UH):  on tahke keha mehhaniline võnkumine sagedusega üle 20000 Hz. Võngete tulemusena tekib kudedesse mikromassaa, mis vähendab turset ja valu, pehmendab sidekoeliiteid ja armkude. Termilise toime mõjul tekib kudedesse soojus, mis parandab verevarustust ja lõõgastab lihasspasme. UH teostatakse krooniliste liiges-, närvi ja kõõluspõletike korral, lihasvalude, perifeersete närvisüsteemi haiguste, kontraktuuride, armkoe ja pindmiste liidete korral.

Parafiinkindad kätele: parafiinravi on lokaalne soojusraviviis, mille puhul soojuse talletajaks on parafiin. Parafiin muutub kuumutamisel vedelaks. Käed kastetakse korduvalt vedelasse parafiini ning mähitakse siis pehmesse kindasse. Parafiinravi vaigistab valu ja toimib põletikuvastaselt krooniliste liigese- ja lihashaiguste ning traumajärgsete muutuste korral.

Soojaravi savikotiga: savisoojenduses asetatakse eelsoojendatud savikott vastavalt näidustusele, kas seljale, õlavöötmele, puusadele või põlvedele. Tegemist on süvasoojendusega, mille toimel paraneb kudede verevarustus ja vähenevad lihaspinged ja valu. Sobib krooniliste liigese-ja närvipõletike, lihaspingete ja valu korral.

Soojaravi mudaaplikatsiooniga: mudas sisalduvad bioaktiivsed ained mõjutavad organismis biokeemilisi reaktsioone positiivses suunas. Kudede sügav läbisoojenemine parandab verevarustust ning ainevahetust. Samuti ergutab mudaaplikatsioonide surve nahas paiknevaid närvilõpmeid.

Valgusravi: sügis-talvisel perioodil aitab tugevdada immuunsüsteemi ning konkreetsete piirkondade mõjutamisel soodustab organismi iseparanemist ja vastupanu võimet haigustele.

Inhalatsioonravi: külm inhalatsioon vähendab limaskestade turset ning läbi selle aitab tõhusamalt paraneda viirusinfektsioonidest.

Soolakamber: on kunstlikult loodud kamber, kus ruumi lagi, seinad ja põrand on kaetud soolaga. Kinnisesse kambrisse pihustatakse spetsiaalse soolageneraatori abil kuiv, tavalise keedusoola (NaCl) udu, mis sissehingamisel toimib tervistavalt. Soolaravi aitab hingamisteede haiguste, astma, kõrvahaiguste, nahapõletike, mädaste infektsioonide, akne ja nahaekseemide korral.

Kinesioteipimine: kinesioteip leiutati juba rohkem kui 30 aastat tagasi Jaapanis Dr. Kenzo Kase poolt eesmärgiga toetada kehaomaseid tervenemiseprotsesse. Elastse ja nahasõbraliku kinesioteibi põhilisteks funktsioonideks on parandada lümfi-ja vereringet, vähendada valu ning korrigeerida liigese ebateljelist asetust. Kinesioteibi mõju tuleneb sellest, kuidas ta mõjutab nahka, naha all paiknevaid närve ning lümfiringet vigastatud piirkonnas.Teibitav nahk peaks olema puhas ja võimalusel raseeritud.