Lapse ettevalmistamine haiglavisiidiks

Hea lapsevanem!

Arsti juures peab käima iga laps, kas siis tervisekontrollis või mõne tervisemure lahendamiseks. Sõltuvalt vanusest ja oma eelnevast kogemusest võivad lapsed arsti juures käimisele väga erinevalt reageerida.

Lapse paremaks ettevalmistamiseks püüdke hankida võimalikult täpne teave arsti- või haiglavisiidi kohta – millised uuringud ja protseduurid last ees ootavad, kui pikaks kujuneb visiit jne. Mida rohkem visiidist teate, seda paremini suudate last olukorraks ette valmistada, temaga olulisi teemasid läbi arutada ja lapsele kindlust pakkuda. Püüdke lapse küsimustele võimalikult ausalt vastata! Kui te mõnele lapse esitatud küsimusele vastust ei tea, öelge ausalt, et küsite lapsega koos seda arsti käest. Rääkige lapsele, et viibite igal pool, kus võimalik, temaga koos – eraldamine on laste suur hirm. Teadke, et vanemate kohalolek rahustab ka kõige väiksemaid imikuid. Peamine on see, et jääksite ise võimalikult rahulikuks, et teie hirm ei kanduks lapsele üle ja pidage meeles, et laps vajab selgitust, mis temaga juhtub, ja perekeskset toetust.

Üldised soovitused lapse ettevalmistamiseks

  • Arutage lapsega arstide ja haigla olemuse ja vajalikkuse üle. Julgustage last haiglaskäigu kohta küsimusi esitama.
  • Püüdke anda lapsele tema eale vastavaid selgitusi ning vastuseid
  • Lugege lapsele jutukesi, mis käsitlevad haigla temaatikat.
  • Kirjeldage lapsele, mida võib haiglas näha või milliseid lõhnu, helisid võib seal teistmoodi tunda.
  • Vaadake tutvustavat videot lastekliiniku kodulehelt või YouTube’s:
    https://www.kliinikum.ee/lastekliinik
    https://www.youtube.com/watch?v=bwx2Z69S0YA (inglise keeles)
  • Jääge ise võimalikult rahulikuks, seega valmistuge ka ise visiidiks ette.

Oluline on, et mõtleksite sel teemal ja võtaksite lapse ettevalmistamiseks aega. Arutage lapsega, mis võiks teha haiglaskäigu tema jaoks meeldivaks ­– lemmikmänguasja kaasavõtmine, muusika kuulamine, värvimine, mullitamine, filmide ja videote vaatamine või preemia. Olge alati oma lapse vastu ausad, et mitte kaotada lapse usaldust teie vastu!

 

Loe täpsemalt selle kohta, kuidas oma last visiidiks ette valmistada, siit.