Taastusravi

OLULINE INFO!

Alates 6. novembrist 2023 võtavad füsioterapeudid, massöörid ja taastusarst patsiente vastu IV korrusel Taastusravi ja Heaolukeskuse ruumides. Elektriravi, soolakamber ja bassein jäävad 0-korruse taastusravisse!

Pakume ambulatoorset taastusravi teenust nii täiskasvanutele kui lastele. Taastusravisse võib pöörduda valusündroomi, trauma-, luumurru- ja operatsioonijärgselt, liigesprobleemide, rühihäirete, lihaspingete, kaela-, õlavöötme ja seljavaevuste korral ning kindlasti ka ennetavalt. Taastusravi toimub valdavalt meeskonnatöö põhimõttel, kuhu kuuluvad patsient, taastusarst, füsioterapeut, taastusravi õde, massöör ja vajadusel patsiendi lähivõrgustik.

Taastusravile saamiseks on erinevaid võimalusi:

 • Perearst või eriarst annab suunamise taastusarstile, kes lähtuvalt patsiendi
  diagnoosist ja kaebustest määrab füsioteraapia teenuse.
 • Perearst suunab patsiendi füsioteraapia teenusele (teraapiafondist).
 • Tasuliselt (arsti saatekirja olemasolu vajalik ei ole).

Taastusravi teenustele saab registreerida IV korrusel Taastusravi ja Heaolukeskuses assistendi juures või helistades telefonil 766 5114, E-R 8.00-15.00.
Füsioteraapiast, massaažist või muudest protseduuridest loobudes palume teavitada telefonil: 766 5114.

Kui jätate määratud ajal ravile tulemata ja ei anna sellest eelnevalt teada, on taastusarstil õigus järgnevad raviajad tühistada.

Taastusravi ja Heaolukeskus asub haigla IV korrusel C korpuses ja on avatud E-R 8:00-16:00.

Elektriravi kabinet, soolakamber ja bassein asuvad haigla 0-korrusel B korpuses ja on avatud E-R 7:30-15:30.

 

Osakonna kontaktid

Taastusravi assistent Natalia Berzinš 766 5114 natalia.berzins@valgahaigla.ee

IV korrus, infolaud

Taastusarst/lastearst Maire Reinsalu 766 5181 maire.reinsalu@valgahaigla.ee

IV korrus, kabinet C426

Vanemfüsioterapeut Aive Vonk 766 5124 aive.vonk@valgahaigla.ee

IV korrus, kabinet C402

Füsioterapeut Ritvars Svelpe ritvars.svelpe@valgahaigla.ee

IV korrus, kabinet C404

Füsioterapeut Miranda Tiivel miranda.tiivel@valgahaigla.ee

IV korrus, kabinet C406

Füsioterapeut/skolioositerapeut Keidi Oras keidi.oras@valgahaigla.ee

IV korrus, kabinet C408

Füsioterapeut/lastefüsioterapeut Kadi Kruuse 766 5182 kadi.kruuse@valgahaigla.ee

IV korrus, kabinet A432

Massöör Ilona Nummert 766 5196 ilona.nummert@valgahaigla.ee

IV korrus, kabinet A413

Massöör Oskars Orlovs IV korrus, kabinet C432
Elektriravi kabineti õde Oksana Dobrovolskaja 766 5180 oksana.dobrovolskaja@valgahaigla.ee

0-korrus, kabinet B010

Taastusarst hindab patsiendi tervislikku seisundit ning lähtuvalt diagnoosist ja kaebustest määrab edasise ravi. Taastusarsti vastuvõtule suunab perearst või eriarst.

Vastuvõtu aja broneerimine haigla üldregistratuuris või helistades telefonil 766 5100, E-R 08.00-18.00. Enne arsti vastuvõtule tulekut palume käia läbi registratuurist.

Kui Teil pole saatekirja või puudub kehtiv ravikindlustus, siis on taastusarsti vastuvõtule võimalik tulla tasuliselt (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

Füsioteraapia on kehalistel harjutustel, manuaalsetel võtetel, asendravil, massaažil ja füüsikalistel meetoditel (sooja- ja külmaravi, ultraheli-, magnet-, laser- ning elektriravi) baseeruv taastusravi osa, mille eesmärgiks on taastada tugiliikumisaparaadi funktsionaalsus. Eesmärk on patsiendi võimalikult kiire ja efektiivne naasmine normaalsesse elu- ja töökeskkonda.

Füsioterapeut on kõrgharidusega spetsialist, kes aitab patsiendil taastada või säilitada häirunud liikumis- ja tegevusvõimet ning selle kaudu osalemist igapäevaelus.

 • esimesel kohtumisel hindab füsioterapeut tugiliikumisaparaadi seisundit (kõnnimuster, kehahoid, liigeste liikuvus, lihaste jõud ja elastsus, lihaspinged jms)
 • lähtuvalt hinnangu tulemustest seab teraapiale eesmärgid ja koostab raviplaani
 • õpetab patsiendile harjutusi probleemi lahendamiseks
 • oluline roll on patsiendi haigusteadlikkuse tõstmisel ja sobiva liikumisharrastuse kujundamisel
 • teraapia viimasel korral teostab füsioterapeutilise hindamise ning koos patsiendiga analüüsitakse teraapia tulemuslikkust

Füsioteraapia teenusele suunab taastusarst, perearst või eriarst. Samuti on võimalik tulla tasulisele vastuvõtule (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

 • Füsioteraapia teenuse raames tegeleb füsioterapeut patsiendiga individuaalselt ja teraapia pikkuseks on 25 või 45 minutit.
 • Füsioteraapiasse tulles arvestage, et füsioterapeut võib paluda seisundi täpsemaks hindamiseks patsiendil üla- või alakeha hetkeks lahti riietada.
 • Füsioteraapiasse tulles riietuda mugavalt.

Füsioteraapia teenus sisaldab lapse füüsilise arengu hindamist, passiivsete ning aktiivsete terapeutiliste harjutuste sooritamist, vajadusel erinevate massaaživõtete läbiviimist ning lapsevanema nõustamist ja juhendamist.

 • Füsioterapeudi vastuvõtule on oodatud imikud, kellel on motoorsete oskuste hilistumine (peakontrolli, pööramise, roomamise, kõndimise osas), vastumeelsus kõhuliasendi suhtes, liiga kõrge või madal lihastoonus, asümmeetriline kehahoid erinevates asendites (nt. vaade enam ühele poole, roomamine ühe kehapoole või ainult käte abil vms).
 • Samuti võib lapsega füsioterapeudi vastuvõtule tulla siis, kui laps kõnnib kikivarvukil, komistab sageli, esinevad lihaspinged, rühiprobleemid või kui soovite saada professionaalset nõu lapse füüsilise arengu soodustamiseks.

Füsioterapeudi vastuvõtule suunab taastusarst, perearst või eriarst. Samuti on võimalik tulla tasulisele vastuvõtule (vt taastsusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

Laste füsioteraapia kabinet asub Valga Haigla IV korrusel A korpuses asuvas füsioteraapia kabinetis A432 (liftide kõrval vasakut kätt).

Lastega tegeleb füsioterapeut Kadi Kruuse. Lisainformatsioon kadi.kruuse@valgahaigla.ee.

 • Teraapia pikkuseks on 25 või 45 minutit.
 • Füsioteraapiasse tulles võiks lapsel seljas olla mugavad riided ja vajadusel kaasas lemmikmänguasi või tekike, mis aitab uue keskkonnaga kohaneda.

Ujumine toob lapse ellu palju rõõmu ja tagab kiirema füüsilise, vaimse ja emotsionaalse arengu. Ujutamine võimaldab imikul arendada kehatunnetust, mis on uute liigustuslike oskuste omandamise aluseks. Samuti võimaldab vesikeskkond tasakaalustada lihastoonust, tugevdades nõrku ja lõdvestades pinges lihaseid. Vesi mõjub lapsele rahustavalt, parandab söögiisu ja tagab parema une.

Teenusele suunab taastusarst, perearst või eriarst. Samuti on imikute ja väikelastega võimalik ujuma tulla tasuliselt (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

 • Imikuid ootame ujuma alates 3-ndast elukuust.
 • Imiku ujutamist juhendab füsioterapeut Kadi Kruuse.
 • Teraapia pikkuseks on 25 minutit.
 • Vee temperatuur on +32° C.
 • Basseini sügavus 1,1 meetrit.
 • Et kõik lapsed saaksid nautida puhast vett, kasutavad imikud ujutamisel ujumismähet.
 • Lapsevanem peaks basseini minnes kinnitama pikad juuksed või kasutama ujumismütsi.
 • Kaasa võtta pesemisvahendid, saunalina ja ujumisriided.

Skolioos on rühihäire, mis väljendub lülisamba kõverdumisena külje suunas üle 10°. Skolioos kujuneb sagedamini välja tütarlastel vanuses 9-14 aastat, kuid võib esineda igas vanuses inimestel olenemata soost. Oluline on skolioosi õigeaegselt märgata, et selle progresseerumist pidurdada. Kõige kriitilisem on lastel kasvuspurdi periood. Hetkel on võimalik skolioosi ravida konservatiivselt ja operatiivselt.

Schroth meetod hõlmab endas spetsiifilisi harjutusi, hingamismustreid, mobilisatsioone ning vajadusel korsettravi, mille eesmärgiks on progresseerumise pidurdamine, skolioosikurvi vähendamine, valu leevendamine ning operatiivse ravi vältimine või edasi lükkamine.

Oluline on omandatud harjutused integreerida oma igapäevaellu!

 • Skolioositeraapiasse on oodatud lapsed ja täiskasvanud, kellel esinevad rühihäired, lülisamba kumeruste liigne nõgusus või kumerus, lameselgsus ning asümmeetriad kehahoius.
 • Skolioositeraapiasse suunab taastusarst, perearst või eriarst. Samuti on võimalik tulla tasulisele vastuvõtule (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).
 • Skolioositeraapiat viib läbi spetsialiseerunud füsioterapeut Keidi Oras.
 • Skolioositeraapiasse tulles arvestage, et füsioterapeut võib skolioosi täpsemaks hindamiseks ja teraapia läbiviimiseks paluda patsiendil ülakeha lahti riietada (neidudel ja naistel rinnahoidja või spordirinnahoidjaga).

Massaaži mõju organismile on mitmekülgne, eelkõige parandades vere-ja lümfiringet, mis aitab kiirendada kogu organismi ainevahetust, aktiveerides südame ja teiste organite talitlust. Samuti aitab massaaž leevendada lihaspingeid ning pea-, kaela ja seljavalusid, parandab lihaste elastsust, liigesliikuvust ja hapnikuvarustust kudedes. Seetõttu sobib ta suurepäraselt kasutamiseks koos teiste teraapiameetoditega nagu näiteks füsioteraapia. Samuti mõjub massaaž lõõgastavalt nii vaimse kui füüsilise ülepinge korral.

Osutame ka tasulist massaažiteenust (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

 • Massaažiseansi pikkuseks on 25 või 45 min.
 • Enne massaažile tulekut eemaldage ehted ning palume ennast mitte lõhnastada.
 • Peale massaaži on soovitav juua vett või rohelist teed efektiivsemaks jääkainete väljutamiseks.
 • Peale massaažiseanssi puhake ja tehke väike uinak keha paremaks taastumiseks.

Vesiravi on lihtsasti kasutatav ja tõhus taastusravi meetod, mis sobib suurepäraselt kasutamiseks koos teiste erinevate teraapiameetoditega nagu näiteks füsioteraapia ja massaaž. Vesi oma eripärase keskkonnaga avaldab organismile mitmekülgset toimet. Mehhaaniliselt ja termiliselt nahka mõjutades, toimib ta närvisüsteemile, südametalitlusele, vereringele ja ainevahetusele. Soe vesi lõdvestab lihaseid ning loob suurepärased eeldused positiivseteks ravitulemusteks.

Vesiravile suunab taastusarst või perearst. Samuti on võimalik tulla tasulisele teenusele (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

 • Vesiravi kestab 25 min.
 • Vee temperatuur on +32° C.
 • Basseini sügavus 1.1 meetrit.
 • Basseini sisenemine ja väljatulemine kolmeastmelisest redelist.
 • Vesiravile tulles võtke kaasa pesemisvahendid, saunalina ja ujumisriided.
 • Vette minnes kinnitage pikad juuksed või kasutage ujumismütsi.

Aparaatne füsioteraapia on osa taastusraviprotsessist, kus haiguskolde mõjutamiseks kasutatakse erinevaid elektrilisi aparaate. Elektriravi on üldiselt valuvaigistava, vereringet ja  ainevahetust parandava, põletikku ja turset vähendava ning lihaseid lõõgastava või stimuleeriva toimega.

Elektriravi kasutatakse näiteks ägedate põletike, lihas- ja liigesprobleemide, traumajärgsete seisundite, haavandite ja närvihaiguste korral.

Elektriravi vastunäidustusteks on individuaalne talumatus, palavikuline haigus, pahaloomulised kasvajad, raske südamepuudulikkus, südamestimulaatori olemasolu, kõrge vererõhk, rasked süsteemsed haigused, verejooks ja rasedus. Kunstliigese ja metallimplantaatide olemasolul teavitage sellest taastusarsti või elektriravi kabineti õde!

Pakume järgnevaid protseduure:

 • Laserdušš
 • Magnetravi
 • Ultraheliravi
 • Elektroforees
 • Diadünaamika
 • TENS
 • RS

Aparaatse füsioteraapia protseduuridele on võimalik tulla ka tasuliselt, kuid vajalik on arsti saatekiri (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

Protseduuri pikkus sõltub konkreetsest aparaadist ning patsiendi probleemist. Tavapäraselt on soovitatavaks ravikuuri pikkuseks 5-10 päeva.

Parafiinravi on lokaalne soojusraviviis, mille puhul soojuse talletajaks on parafiin. Parafiin muutub kuumutamisel vedelaks, käed kastetakse korduvalt vedelasse parafiini ning mähitakse seejärel pehmesse kindasse. Soojusel lastakse toimida 20 minutit. Tervistavat toimet omavad ka parafiinis sisalduvad eeterlikud õlid. Parafiin soojendab, pehmendab  ning  parandab labakäe-, randme-ja küünarliigese liikuvust.

Osutame ka tasulise teenusena (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

Savisoojenduses asetatakse eelsoojendatud savikott näidustatud piirkonda. Kuna tegemist on süvasoojendusega, mis parandab verevarustust, vähendab valu ja lõõgastab lihaseid, siis sobib saviravi suurepäraselt kasutamiseks koos teiste taastusravi meetoditega nagu näiteks füsioteraapia ja massaaž. Soojaravi kasutatakse sageli krooniliste liiges- ja lihasprobleemide korral.

Osutame ka tasulise teenusena (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

Muda on rikas mikroelementide, huumushapete ja teiste bioaktiivsete ainete poolest, mõjutades organismi naha närvilõpmete kaudu. Mudaravi on efektiivne peamiselt liigeskontraktuuride, reumaatiliste liigeshaiguste, skeleti-, lihassüsteemi ning veel mitmete haiguste alaägedas või kroonilises faasis.

 • Reumatoidartriidi, anküloseeriva spondüliidi ning väljendunud liigesjäikuse ehk liigeskontraktuuri diagnoosiga saab saatekirja alusel protseduurile suunata taastusarst või eriarst. Sellisel juhul tasub teenuse eest haigekassa.
 • Osutame ka tasulise teenusena (vt taastusravi tasulite teenuste hinnakiri).

Bioptron lampe on valgusravis kasutatud juba aastaid. Bioptron lambis on infapunavalgus ja nähtav valgus, mis neeldub rakkude valgustundlikes piirkondades ning stimuleerib ensüümide ja vitamiinide tööd. Sügis-talvisel perioodil aitab valgusravi tugevdada immuunsüsteemi ning konkreetsete piirkondade mõjutamisel soodustab organismi iseparanemist ja vastupanuvõimet haigustele. Samuti annab valgusravi hea ja reipa enesetunde ning parandab vereringet.

Lisaks heale enesetundele on valgusravi näidustusteks troofilised ja diabeetilised haavandid, lamatishaavandid, akne, ekseem, herpes, psoriaas ja pindmised bakteriaalsed infektsioonid.

Ravitoime saamiseks on soovitav võtta 2–3-nädalane kuur igapäevase valgusravi seansina. Protseduuri pikkus 10-20 minutit. Teenus on tasuline (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

Soolakamber on kinnine ruum, mille seinad, põrand ja lagi on kaetud soolaga ning peenike soolaudu pihustatakse ruumi soolageneraatori abil. Sissehingamisel satub sool hingamisteede limaskestadele, vähendades põletikunähte, veeldades röga, tehes selle kergemini väljaköhitavaks. Soolakambri mõjul paraneb kopsude ventilatsioon ning ninahingamine. Seega sobib soolaravi neile, kel on ägedad või sagedased nina- ja neelutõved. Samuti  on soolakambrisse soovitav minna neil, kes on korduvalt hädas olnud bronhiidi või põletikuliste kopsuhaigustega.

 • Bronhiaalastma ja kroonilise bronhiidi diagnoosi korral maksab teenuse eest haigekassa. Vajalik on arsti saatekiri.
 • Samuti on võimalik teenuse eest ise maksta, sel juhul saatekiri vajalik ei ole (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).

Soolakambris on  hämar valgus ja  rahustav muusika, mis aitavad lõdvestuda ning vabaneda stressist. Tule ja võta lõõgastav pooltund iseendale!

Kinesioteipimine on üks paljudest füsioteraapia sekkumisviisidest, mida kasutatakse lihaste ja liigeste raviprotsessi toetamiseks. Kinesioteipimine vähendab valu ja lihaspingeid, parandab verevarustust ning lümfiringet, kiirendab kudede ainevahetust, alandab turseid, stabiliseerib ja fikseerib traumeeritud piirkonda. Kinesioteipimisest võib leevendust saada selja-, kaela ja liigesvalude ning lihaste ülepinge korral,  samuti erinevate sporditraumade puhul.

Kinesioteipimine sobib ka lapseootel naistele seljavalude leevendamiseks.

Kinesioteip on spetsiaalne veniv teip, mis on valmistatud puuvillasest kangast ja tehtud sama elastseks nagu inimese nahk. Kangas on kaetud soojusega aktiveeruva akrüülliimiga. See on oma loomult väga vastupidav aktiivsele liikumisele ning on veekindel ja püsib nahal mitu päeva. Ei sisalda ravimeid.

 • Kinesioteipima tulles on soovitav eelregistreerimine Valga Haigla IV korruse Taastusravi ja Heaolukeskuses assistendi juures või helistades 766 5114.
 • Kinesioteipimine on tasuline.
 • Teipima saab tulla ka oma teibiga, kuid siis rakendub teenustasu (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).
 • Kinesioteipe on erinevaid värve, sellest ei sõltu teibi toime.
 • Teibitav piirkond peab olema puhas ja võimalusel raseeritud!
 • Enne kinesioteipimist ei ole soovitav nahka kreemitada ega geelidega määrida.

Füsioteraapia teenuse raames koostab füsioterapeut patsiendile soovi korral individuaalse harjutuskava, mille saab välja printida või e-mailile saata.

Kava sisaldab harjutuse kirjeldust ja pilti, mis teeb patsiendile kodus harjutuste sooritamise lihtsamaks. Teraapias käies andke oma füsioterapeudile aegsasti teada, et soovite harjutuskava, kuna selle koostamine võtab aega!

Harjutuskava koostamine on tasuline (vt taastusravi tasuliste teenuste hinnakiri).