Taastusravi

Pakume ambulatoorset taastusravi teenust nii täiskasvanutele kui lastele. Taastusravisse võib pöörduda valusündroomi, trauma-, luumurru- ja operatsioonijärgselt, liigesprobleemide, rühihäirete, lihaspingete, kaela-, õlavöötme ja seljavaevuste korral ning kindlasti ka ennetavalt. Taastusravi toimub valdavalt meeskonnatöö põhimõttel, kuhu kuuluvad patsient, taastusravi arst, füsioterapeut, taastusravi õde, massöör ja vajadusel  patsiendi lähivõrgustik.

Taastusravile saamiseks on erinevaid võimalusi:

  • Perearst annab suunamise taastusravi arstile, kes lähtuvalt patsiendi diagnoosist ja kaebustest määrab füsioterapeudi teenuse
  • Eriarst (neuroloog, reumatoloog, ortopeed jne) annab suunamise taastusravi arstile, kes lähtuvalt patsiendi diagnoosist ja kaebustest määrab füsioterapeudi teenuse
  • Perearst suunab patsiendi otse füsioterapeudi teenusele (teraapiafondist)
  • Tasuliselt (arsti saatekirja olemasolu vajalik ei ole)

Taastusravi teenustele saab registreerida 0-korrusel elektriravi kabinetis või helistades telefonil 766 5180, E-R 8.00-15.00.

Taastusravi arsti vastuvõtule registreerimine haigla üldregistratuuris või helistades telefonil 766 5100, E-R 8.00-18.00.

Taastusravi arsti vastuvõtule palume tulla 15 min varem, et registratuuris vormistada vastuvõtt.

Füsioterapeudi teenusest või muudest protseduuridest loobudes palume teatada osakonna telefonil:

  • 766 5180 – elektriravi kabinet
  • 766 5181 – taastusravi arst Maire Reinsalu
  • 766 5194 – füsioteraapia saal

Kui Te jätate määratud ajal ravile tulemata ja ei anna sellest eelnevalt teada, on taastusarstil õigus järgnevad raviajad tühistada!

 

 Osakonna kontaktid

Taastusravi osakond asub haigla B korpuses 0 korrusel ja on avatud E-R 7.30-16.00.

Taastusraviarst-lastearst Maire Reinsalu 766 5181 maire.reinsalu@valgahaigla.ee
Vanemfüsioterapeut Aive Vonk 766 5194 aive.vonk@valgahaigla.ee
Füsioterapeut Kadi Kruuse 766 5194 kadi.kruuse@valgahaigla.ee
Füsioterapeut Miranda Tiivel 766 5194 miranda.tiivel@valgahaigla.ee
Füsioterapeut/skolioositerapeut Keidi Oras 766 5195 keidi.oras@valgahaigla.ee,

I korrus, kabinet C125

Füsioterapeut Ritvars Svelpe 766 5182 ritvars.svelpe@valgahaigla.ee,

IV korrus, kabinet A432

Elektriravi kabineti õde Oksana Dobrovolskaja 766 5180 oksana.dobrovolskaja@valgahaigla.ee
Massöör Oskars Orlovs 766 5180
Massöör Kaja Troon 766 5180

Taastusravi teenused

Taastusravi arst hindab patsiendi tervislikku seisundit ning sõltuvalt patsiendi diagnoosist ja kaebustest määrab edasise ravi.

Füsioteraapia teenuse raames tegeleb füsioterapeut patsiendiga individuaalselt. Füsioteraapia teenus sisaldab patsiendi tervisliku seisundi hindamist, dokumenteerimist, teraapia planeerimist, patsiendi kaebustest lähtuvalt vajalike teraapiameetodite rakendamist, ravitulemuste hindamist, patsiendi nõustamist ning soovi korral individuaalse harjutuskava koostamist Physiotools programmis.

Skolioosi konservatiivne teraapia, mida viib läbi spetsialiseerunud füsioterapeut. Skolioos on rühihäire, mis väljendub lülisamba kõverdumisena külje suunas üle 10° Cobb’i. Skolioos kujuneb sagedamini välja tütarlastel vanuses 9-14, kuid võib esineda igas vanuses inimestel olenemata soost. Oluline on skolioosi õigeaegselt märgata, et selle progresseerumist pidurdada. Kõige kriitilisem on lastel kasvuspurdi periood. Hetkel on võimalik skolioosi ravida konservatiivselt ja operatiivselt. Schroth meetod hõlmab endast spetsiifilisi harjutusi, hingamismustreid, mobilisatsioone ning vajadusel korsettravi, mille eesmärgiks on progresseerumise pidurdamine, skolioosikurvi vähendamine, valu leevendamine ning operatiivse ravi vältimine või edasi lükkamine. Oluline on omandatud soovitused ja harjutused integreerida oma igapäevaellu.

Massaaži mõju organismile on mitmekülgne. Massaaž parandab vere-ja lümfiringet, mis omakorda aitab kiirendada kogu organismi ainevahetust. Samuti aitab massaaž leevendada lihaspingeid ja valu, parandades lihaste elastsust ja hapnikuvarustust kudedes. Massaaž mõjub lõõgastavalt nii vaimse, kui ka füüsilise ülepinge korral. Tavapäraselt teostatakse massaažiprotseduur massaažiõli või kreemiga.

Peale massaaži on soovitav juua vett või rohelist teed jääkainete väljutamiseks.

 

Eesmärgiks on lapse motoorse arengu toetamine. Teraapiasse pöördumise näidustused: lapsel on motoorsete oskuste hilistumine (pööramine, roomamine, kõndimine), liiga kõrge või madal lihastoonus, asümmeetriline kehahoid erinevates asendites või liikumisel.

Ujumine aitab kaasa imiku harmoonilisele kehalisele arengule ja karastab last. Basseinivee temperatuur on 32°C.

Liigesprobleeme, lihaspingeid ja seljavalusid aitab leevendada vesimassaaž. Basseinivee temperatuur on 32° C ning basseini sügavus on üks meeter.

Aparaatne füsioteraapia on eraldiseisev või üks osa taastusravi protsessist, kus kasutatakse erinevaid elektrilisi aparaate (TENS, diadünaamika, elektroforees, amplipulss, laserravi) haiguskolde mõjutamiseks. Elektriravil on üldiselt valuvaigistav, verevarustust parandav ning turset vähendav mõju. Protseduuri pikkus sõltub konkreetsest aparaadist ning patsiendi diagnoosist.

Magnetväljal on turset alandav, põletikuvastane, perifeerseid veresooni laiendav toime. Soodustab kudede ainevahetust ja vereringet. Kiirendab luumurdude paranemist ja on valuvaigistava toimega. Sobib teha ka kõrgenenud vererõhuga ja eakamatele inimestele.

Ultraheli aparaadi võngete tulemusena tekib kudedesse mikromassaaž, mis vähendab valu, parandab kudede ainevahetust, lõõgastab ja on põletikuvastase toimega, pehmendab ja aitab imendada vana armkude ja liiteid. Näidustusteks on kroonilised ja alaägedad liigeste ja närvide põletikud, kroonilised valusündroomid ja kontraktuurid.

Parafiinravi on lokaalne soojusraviviis, mille puhul soojuse talletajaks on parafiin. Parafiin muutub kuumutamisel vedelaks. Käed kastetakse korduvalt vedelasse parafiini ning mähitakse siis pehmesse kindasse. Parafiinravi vaigistab valu ja toimib põletikuvastaselt krooniliste liiges- ja lihashaiguste ning traumajärgsete muutuste korral.

Savisoojenduses asetatakse eelsoojendatud savikott vastavalt näidustusele, kas seljale, õlavöötmele, puusaliigeste või põlveliigeste piirkonda. Tegemist on süvasoojendusega, mille toimel paraneb kudede verevarustus. Sobib lihaspingete ja valu korral.

Mudas sisalduvad bioaktiivsed ained mõjutavad organismis biokeemilisi reaktsioone positiivses suunas. Kudede sügav läbisoojenemine parandab verevarustust ning ainevahetust. Samuti ergutab mudaaplikatsioonide surve nahas paiknevaid närvilõpmeid.

Sügis-talvisel perioodil aitab tugevdada immuunsüsteemi ning konkreetsete piirkondade mõjutamisel soodustab organismi iseparanemist ja vastupanu võimet haigustele.

Külm inhalatsioon vähendab limaskestade turset ning läbi selle aitab tõhusamalt paraneda viirusinfektsioonidest.

On kunstlikult loodud kamber, kus ruumi lagi, seinad ja põrand on kaetud soolaga. Kinnisesse kambrisse pihustatakse spetsiaalse soolageneraatori abil kuiv, tavalise keedusoola (NaCl) udu, mis sissehingamisel toimib tervistavalt. Soolaravi aitab astma, bronhiaalprobleemide, nohu, kurguvalu ja kõrvavalu korral. Samuti psoriaasi, ekseemi, akne ja dermatiidi korral.

Kinesioteip leiutati rohkem kui 30 aastat tagasi Jaapanis Dr. Kenzo Kase poolt eesmärgiga toetada kehaomaseid tervenemiseprotsesse. Elastse ja nahasõbraliku kinesioteibi põhilisteks funktsioonideks on parandada lümfi-ja vereringet, vähendada valu ja lihaspingeid ning korrigeerida liigese ebateljelist asetust. Kinesioteibi mõju tuleneb sellest, kuidas ta mõjutab nahka, naha all paiknevaid närvilõpmeid ning lümfiringet vigastatud piirkonnas. Teibitav piirkond peab olema puhas ja võimalusel raseeritud! Enne kinesioteipimist ei ole soovitav nahka kreemitada ega geelidega määrida.

Taastusarvi osakond pakub ka tasulisi teenuseid, kus arsti saatekirja olemasolu ei ole vajalik. Tasuliste teenuste hinnakiri.