Vähi sõeluuringud

Naistele on suunatud rinnavähi ja emakakaela vähi sõeluuringud. Nii naistele kui meestele on suunatud jämesoolevähi sõeluuringud. Sõeluuring on riiklikult rahastatud ning patsiendile tasuta. Digisaatekiri /kutse sõeluuringule on olemas kõigil, kelle sünniaasta vastab kutsututele.

Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 50–68 iga kahe aasta tagant.

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 30–65 iga viie aasta tagant.

2023. aastal on kutsutud emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993.

Emakakaelavähi sõeluuringut viiakse läbi Valga Haiglas, protseduuri viib läbi ämmaemand. Vastuvõtule saab registreeruda haigla registratuuri kaudu telefonil 766 5100 või digiregistratuuri kaudu. Juhul, kui uuringu tulemused pole korras, suunab ämmaemand patsiendi edasi günekoloogi konsultatsioonile edasise ravi planeerimiseks.

 

NB! TÄIENDAVA SÕELUURINGU VÕIMALUS JA TESTIMINE KODUS!

Kõigil emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma kuuluvatel naistel, kes aasta esimeses pooles ei jõudnud veel sõeluuringul osaleda, pakutakse võimalust valida kodutesti tegemise ja tavapärasel viisil kliinikus sõeluuringus osalemise vahel. Valga Haiglas tuleb sõeluuringus osalemiseks tulla sihtrühma kuuluvatel naistel ämmaemanda vastuvõtule. Sõeluuringus saavad osaleda nii ravikindlustatud kui kindlustamata naised visiiditasuta.

Tervise Arengu Instituut ja Tervisekassa pakuvad alates 2023. aasta augustist HPV kodutesti tegemise võimalust emakakaelavähi sõeluuringus, et proovi andmine oleks naistele veelgi mugavam ja kättesaadavam. Lisaks testi koju tellimise võimalusele (veebipõhisest
tellimiskeskkonnast hpv.synlab.ee) pakutakse sihtrühma naistele Viljandi, Valga, Võru, Põlva ja Ida-Viru maakonnas tasuta koduteste apteekides. Kodutesti apteegist kättesaamiseks peab kaasas olema isikut tõendav dokument.

Mitmete Euroopa riikide kogemus, samuti Eestis 2020-2022 läbiviidud kodutestimise projektide tulemused näitavad, et kodutestimine on tõhus emakakaelavähi ennetamise meetod. Tavapäraselt tehakse sõeluuringuid tervishoiuasutuses. Nüüd on võimalik teha sõeluuringu HPV test ka ise kodus. Kodutest on kliinikus tehtud HPV uuringuga sama usaldusväärne emakakaelavähi riski hindamise meetod. Juhendit järgides on proovi võtmine lihtne ning seda saab teha privaatselt ja mugavalt endale sobival hetkel.

Emakakaelavähk on haigus, mida saab ennetada õigeaegse HPV vastase vaktsineerimise ja regulaarse sõeluuringu abil. Eestis haigestub igal aastal emakakaelavähki umbes 150 naist ja selle tõttu sureb umbes 60 naist aastas. Sõeluuring on terviseuuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele, et ennetada emakakaelavähki. Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi vanuses 30–65 aastat viieaastase intervalliga. Sõeluuringule on oodatud ka naised, kellel on emakas osaliselt või täielikult eemaldatud (hüsterektoomia).

Emakakaelavähi teke ei ole seotud pärilikkusega ja haigestuda võivad naised igas vanuses. Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on peamiselt sugulisel teel leviv HP-viirus. HPV-ga nakatudes võivad rakkudes tekkida muutused, millest võivad edasi areneda vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk, mõjutamata enesetunnet. Sõeluuring võimaldab tuvastada HPV nakkuse, tänu millele saab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on ravitavad.

Rohkem infot sõeluuringu kohta on toodud Tervisekassa kodulehel:

https://www.tervisekassa.ee/soeluuring
https://tai.ee/et/teadustoo/teadustoo-ulevaade/naiste-tervise-uuringud/hpv-kodutesti-juurutamine-riiklikus
https://www.tervisekassa.ee/partnerile/raviasutusele/haiguste-ennetus/emakakaelavahi-soeluuring